Jak przygotować błogosławieństwo pary młodej?

Wiadomo, że każda ceremonia ślubna jest inna. Niezależnie od tego, czy planujesz ceremonię wewnątrz lub na zewnątrz, religijną czy świecką, istnieje pewien katalog zasad i wynikających z nich porad, które mogą znacznie ułatwić organizację i przeprowadzenie najważniejszych momentów tego najważniejszego dnia w życiu. Dotyczy to także błogosławieństwa pary młodej, owego elementu tradycji, który tak bardzo zakorzenił się w historii i także współczesności. Czym jest ten ceremoniał, jak się do niego dobrze przygotować i co powinien zawierać? O tym właśnie w poniższym tekście. 

Czym jest błogosławieństwo pary młodej?

W życiu większości z nas nadchodzi taki moment, przez jednych bardzo wyczekiwany, przez innych pewnie mniej, gdy trzeba opuścić wygodę i bezpieczeństwo swojego gniazda rodzinnego i wyruszyć w świat, aby szukać i wypełniać swoje przeznaczenie w życiu. A ponieważ zawsze raźniej jest we dwójkę, to zawarcie związku małżeńskiego jest też świetnym pomysłem na wydostanie się spod maminej spódnicy. 

Błogosławieństwo udzielane dla pary młodej przez jej rodziców to sposób na pożegnanie się ze swoimi dziećmi i przekazanie im na nową drogę życia życzeń pomyślności i dostatku. To także dobry moment do podziękowania przez młodych rodzicom za miłość, oddanie, dotychczasową opiekę i wychowanie. I chociaż para młoda będzie wielokrotnie jeszcze wracać do swoich starych domów, to główna odpowiedzialność za ich życie i czyny nie będzie już spoczywać na rodzicach, ale będą musieli nauczyć szanować się i wspierać nawzajem.

Niezależnie zatem, czy błogosławieństwo jest udzielane w duchu religijnym czy świeckim, stanowi ono ważny moment dorastania przyszłych małżonków i pewnego podsumowania dotychczasowego życia. 

Jak się przygotować do ceremonii błogosławieństwa?

Jeżeli błogosławieństwo ma zostać udzielone w duchu religii chrześcijańskiej, należy się do niego uprzednio odpowiednio przygotować. 

Choć dzisiaj już nie zwraca się na to tak dużej uwagi, to tradycyjnie ceremonia odbywała się zazwyczaj w domu panny młodej, tuż przed udaniem się pary do kościoła. Przygotowując się do błogosławieństwa należy przygotować stół nakryty białym obrusem, a na nim pasyjkę, czyli krzyżyk z wizerunkiem ukrzyżowanego Chrystusa, wodę święconą i kropidło. Należy również zadbać o zapalone świece, dawniej były to świece chrzcielne obu małżonków. Dodatkowo powinniśmy przygotować odpowiedni tekst do wygłoszenia przez rodziców. Mogą to być ustępy z Pisma Świętego, ale dowolność w tej kwestii jest duża i zależy od osobistych preferencji. 

W przypadku osób niewierzących, dowolność jest jeszcze większa i w zasadzie błogosławieństwo takie może zawierać się w prostych życzeniach składanych parze młodej, ale warto i tutaj zadbać o przygotowanie tekstów, które dobrze będą oddawać powagę sytuacji. Przykładowo mogą być to ulubione wiersze o miłości lub oryginalna mowa, napisana dla młodych. 

Niezależnie czy błogosławieństwo rodziców dotyczy osób wierzących czy też nie, powinno się dołożyć starań, aby moment ten był jak najbardziej wzruszający i na długo zapadał w pamięci.