Czym jest ślub konkordatowy – przygotowania

Ślub konkordatowy to ślub kościelny z pominięciem ślubu cywilnego. Ten rodzaj ceremonii zakończony jest nieco innym aktem małżeństwa niż ten, który otrzymuje się, gdy zawierany jest w kościele po uprzednim ślubie cywilnym. Ma on bowiem także moc cywilnoprawną.

Przygotowania do zaślubin, jak bardzo się różnią od zwykłego ślubu kościelnego?

Jeśli zastanawiasz się, czym jest ślub konkordatowy i obawiasz się większych formalności z tym związanych, możesz przestać się martwić. Składasz bowiem takie same dokumenty jak przy zwykłym ślubie kościelnym. Jest to zatem dowód osobisty, akt chrztu i bierzmowania. Zamiast skróconego aktu małżeństwa ze Stanu Cywilnego (gdyż takiego nie posiadasz), przynosisz do księdza zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia ślubu konkordatowego.

Tak samo będziesz musiał chodzić na nauki przedmałżeńskie, jak przy zwykłym ślubie kościelnym. Niekiedy zostaniesz poproszony o odbycie warsztatów w poradni małżeńskiej, popartych później zaświadczeniem. Musisz przystąpić do spowiedzi świętej i dać spowiednikowi karteczkę do podpisania. Zaświadczenie to oddajesz później w kancelarii parafialnej. 

Świadkowie zgłaszają się do kancelarii parafialnej z dowodami osobistymi tydzień przed ślubem lub tuż przed nim bądź zaraz po nim. Muszą bowiem złożyć swoje podpisy w księdze. Twój podpis i Twojej narzeczonej również będą potrzebne. Po zawarciu małżeństwa otrzymasz dokument potwierdzający w postaci aktu małżeńskiego. Będzie on miał moc także cywilnoprawną. 

Dzięki ślubowi konkordatowemu ponosisz mniej kosztów (jeden ślub). Zyskujesz na czasie i mniej się stresujesz. Przysięgę bowiem składasz tylko przed Bogiem, pomijając przysięgę przed urzędnikiem Stanu Cywilnego.

W jaki dzień tygodnia wziąć ślub?

Jeszcze niedawno normą było zawieranie małżeństw w soboty. Obecnie masz możliwość wziąć ślub także w inny dzień tygodnia. Preferowane są czwartki, piątki i tradycyjnie soboty. Jeżeli jest szansa na inny dzień tygodnia i ksiądz będzie mógł udzielić tego dnia ślubu, nic nie będzie stało na przeszkodzie. 

Kwestią jest tylko to, czy goście weselni dopiszą. Tutaj jednak również nie powinno być problemu. Dowiesz się bowiem, gdy będziesz wraz z narzeczoną roznosił rodzinie zaproszenia ślubne. Zaproszeni goście winni się określić, czy przyjdą na ślub i wesele. Z reguły każdy lubi uczestniczyć w takich ceremoniach.

Znając termin kilka miesięcy wcześniej o wydarzeniu, zaproszony gość zadba o otrzymanie urlopy w pracy i zaszczyci Was swoją obecnością. Ustalając datę ślubu i wesela w trakcie tygodnia, jest większa szansa na wypożyczenie sali balowej oraz zatrudnienie kucharzy i kelnerów. Łatwiej też będzie można zgodzić na ten czas zespół muzyczny.

Czy przygotowania do ślubu można zlecić osobom trzecim?

Jak najbardziej możesz posiłkować się firmą usługową, która zajmie się wszelkimi przygotowaniami do wesela. Przejmą na siebie obowiązek znalezienia sali weselnej, ustalą jadłospis, wybiorą i ustawią dekoracje w kościele i na sali balowej lub polecą inną firmę świadczącą takie usługi. 

Na Twoje życzenie zamówią hotel dla gości oraz postarają się o autokar dla nich, a dla Was o limuzynę lub dorożkę. Oczywiście będziesz musiał wówczas liczyć się z większymi kosztami. W zamian jednak pozbędziesz się chaosu i krzątaniny, tzw. urwania głowy, które przy takich przygotowaniach są obecne. Będziesz mógł spokojnie zająć się zakupami garnituru i ustalaniem z narzeczoną podróży poślubnej.